فروشگاه اینترنتی چیست ؟ | راه اندازی فروشگاه اینترنتی در سال 2021

فروشگاه اینترنتی

 

 

فروشگاه اینترنتی چیست ؟

 

فروشگاه اینترنتی یا فروشگاه آنلاین نوعی از وب سایت میباشد که به کاربران امکان خرید و فروش و همچنین امکان پرداخت آنلاین را فراهم میسازد. فروش اینترنتی که امروزه شیوه هایی جدید از تجارت الکترونیک میباشد این امکان را به مصرف کننده میدهد که مستقیمآ کلا و خدمات را از طریق فضای اینترنتی و با استفاده از مرورگرهای وب و یا با استفاده از تلفن همراه و اپلیکیشن های آن از فروشنده خریداری کنند.

 

خریداران اینترنتی و یا مصرف کنندگان میتوانند با جستجوی محصولات و یا خدمات به صورت مستقیم و یا جستجوی فروشندگان خاص در موتور جستجو گوگل  ، کالا و یا خدمات مورد نیاز خود را فراهم نموده و میتوان با مقایسه قیمت های مختلف فروشگاه های آنلاین، سهولت دسترسی به محصولات متفاوت در تمامی نقاط ، این امکان ویژه و خاص را که در فروشگاه های فیزیکی با سختی و دشواری همراه است با خودش به ارمغان میآورد.

 

راه اندازی فروشگاه اینترنتی در سال 2021

 

آیا در نظر دارید که یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید؟ ما آگاه هستیم که ساختن و راه اندازی فروشگاه اینترنتی در نگاه اول بسیار دشوار و وحشتناک میباشد ، مخصوصآ اینکه اهل فن نباشید و یا اطلاعات لازم و کافی را نداشته باشید. نگران نباشید ، شما تنها نیستید ، ما بعد از کمک به راه اندازی چندین سایت بزرگ فروش اینترنتی ، حالا قصد داریم کامل ترین آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی را با سیستم مدیریت محتوای وردپرس در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

1- فروش اینترنتی و پیش نیاز های آن

 

برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی هیچ وقتی بهتر از امروز نیست. همه کاربرانی که دارای کامپیوتر هستند ، میتوانند در ظرف چند ساعت و بدون داشتن مهارت خاصی کار خود را شروع کند. قدم اول در راه اندازی فروشگاه آنلاین ، نام دامنه سایت شما میباشد (همانند foroshha.ir) و قدم دوم انتخاب یک هاست مناسب (فضای اینترنتی) برای راه اندازی فروشگاه خود دارید.

 

دامنه و هاست

 

پس اولین کاری که باید انجام دهید به اسم سایت خود فکر کنید و بعد به سراغ شرکت های هاست معتبر بروید. پس نگران نباشید با مراجعه به هاستینگ برای خرید پلن مورد نظرتون، ابتدا از شما دامنه ای را که در ذهن خود انتخاب کرده اید را از شما میخواهد ، و شما با وارد کردن نام دامنه مورد نظرتان به شما میگوید که این دامنه آزاد هستش یا قبلآ کسی آن را ثبت کرده است و شما دیگر نمیتوانید از آن استفاده کنید.

 

2- نصب وردپرس 

 

امروزه شرکت های هاستینگ به صورت پیشفرض وردپرس را برای شما نصب میکنند و به صورت آماده به شما تحویل میدهند و یا اینکه وقتی شما قالب های حرفه ای وردپرس را از مارکت های وردپرس تهیه میکنید ، آن ها به صورت بسته نصبی ، وردپرس و تنظیمات قالب را برای شما آماده سازی کرده اند و شما با توجه به آموزش بسته نصبی آن ها در عرض چند دقیقه نصب و فعال سازی میکنید.پس ما در نظر میگیریم که شما وردپرس را نصب کرده اید 

 

3 – تنظیمات وردپرس

 

در قدم اول راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، ابتدا باید عنوان و یا توضیحات سایت وردپرس خود را وارد کنید. برای انجام این کار باید وارد پیشخوان وردپرس خود شوید ، در قسمت تنظیمات بر روی قسمت عمومی کلیک کنید و در قسمت عنوان سایت و معرفی موتاه ، توضیحات لازم را در مورد نام فروشگاه آنلاین خود قرار دهید.

 

 

فروشگاه اینترنتی

 

 

4 _ فعال کردن SSL 

 

باید توجه داشته باشید که در هنگام خرید هاست ، به گواهی نامه اس اس ال توجه کنید ، چون اکثر سرور های ایران این گواهی نامه را به صورت رایگان در اختیار شما قرار میدهند ، پس تنها کاری که شما باید انجام دهید ، فعال کردن SSL از طریق کنترل پنل ادمین میباشد.

 

وقتی شما برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود هاستی تهیه میکنید. معمولآ یک گواهینامه SSL رایگان در اختیار شما قرار میدهند. که برای دامنه شما ثبت و راه اندازی شده است. بنابراین سایت وردپرس شما باید پیکربندی بشود تا اس اس ال آن به درستی فعال شود.

 

برای فعال کردن HTTPS در فروشگاه آنلاین خود به داشبورد وردپرس بروید در قسمت تنظیمات عمومی ، باید آدرس سایت و یا آدرس وردپرس خود را از HTTP به HTTPS تغییر دهید. و سپس تغییرات را ذخیره کنید. اکنون تنظیمات اساسی سایت شما آماده است.

 

 

فروشگاه اینترنتی

 

 

5 – راه اندازی فروشگاه اینترنتی با ووکامرس

 

شما قبل از اینکه فروش اینترنتی خود را شروع کنید. مواردی هست که باید اول تنظیمات آن را اعمال کنید. مواردی از قبیل نوع پرداخت ، پول رایج ، حمل و نقل محصولات که باید آن را تنظیم کنید.

 

بعد از تنظیمات اولیه وردپرس ، حالا وقتشه که شما افزونه محبوب ووکامرس را نصب و فعال نمائید ، تا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود قدم اول را برداشته باشید.

 

6 – تنظیمات راه اندازی ووکامرس

 

از منو پیشخوان وردپرس ، از قسمت ووکامرس ، راه انداز جادوئی آن را انتخاب کنید و یا بر روی خانه و یا پیکربندی کلیک کنید ، تا تنظیمات اولیه را انجام دهید. از این میان ما برای آموزش پیکربندی را برای شما انتخاب میکنیم.

 

منو همگانی ووکامرس

 

در قسمت اول از پیکر بندی ووکامرس شما باید تنظیمات آدرس سایت خود را انجام دهید.و همچنین فعال و یا غیر فعال سازی حمل و نقل در فروشگاه آنلاین خود.و همچنین در انتهای صفحه اول ، تنظیمات واحد پولی فروشگاه خود را انجام دهید.

 

 

 

 

حمل و نقل در تنظیمات ووکامرس

 

در فروشگاه اینترنتی سایت خود هم میتوانید محصولات فیزیکی و هم محصولات دیجیتال یا دانلودی قرار بدهید و آن ها را بفروشید. در صورتیکه فروش اینترنتی شما به صورت دیجیتال هستش شما نیاز به تنظیم کردن حمل و نقل در ووکامرس سایت شما نیست. ولی اگر در فروشگاه آنلاین خودتون ، قصد فروش محصولات فیزیکی داشته باشید باید گزینه های حمل و نقل محصول را تنظیم کنید.

 

 

 

 

درگاه پرداخت ووکامرس

 

گزینه بعدی در پیکربندی ووکامرس گزینه درگاه پرداخت میباشد. فروشگاه اینترنتی شما به صورت پیشفرض دارای درگاه های پرداخت میباشد که شما میتوانید یکی از گزینه های آن را انتخاب کنید و یا اینکه یکی از درگاه های پرداخت حرفه ای برای خود ایجاد کنید. از قبیل درگاه پرداخت بانک خود ، که میتوانید از طریق نصب افزونه آن بانک آن را نصب و فعال سازی کنید.

 

 

 

7 – اضافه کردن محصول به فروشگاه اینترنتی

 

حالا وقتش رسیده که اولین محصول را به فروشگاه اینترنتی خود اضافه کنید  برای ایجاد محصول در وردپرس ، به پیشخوان وردپرس خود بروید. از قسمت محصولات ، گزینه افزودن جدید را کلیک کنید و شروع به نوشتن عنوان محصول و توضیحات محصول کنید. برای کسب کردن رتبه های برتر در نتایج موتور های جستجو باید به نکات مربوط به سئو فروشگاهی سایت خود توجه ویژه ای داشته باشید.

 

 

 

 

 

دسته بندی در فروشگاه اینترنتی

 

بعد از اینکه عنوان محصول و توضیحات محصول را وارد کردید. حالا نوبت وارد کردن دسته بندی محصولات در فروشگاه اینترنتی شما میباشد. برای ایجاد دسته جدید در فروشگاه خودتون ، کافی در ستون سمت چپ  صفحتون ، بر روی افزودن دسته جدید کلیک کنید و دسته مورد نظر خود را ایجاد و یا انتخاب کنید. دسته بندی به شما و مشتریان شما امکان مرتب سازی و مرور کردن آسان محصول را هدیه میدهد.

 

 

اطلاعات محصول در فروشگاه آنلاین

 

بعد از وارد کردن دسته بندی ، حالا نوبت وارد کردن اطلاعات محصول در فروشگاه اینترنتی خودتون میباشد. اطلاعات محصول جایی که شما میتوانید ، قیمت محصول ، موجود و یا ناموجود بودن محصول را وارد کنید. انتخاب محصولات ساده و یا متغیر و همچنین اضافه کردن ویژگی های اضافی به محصول از جمله برند ، رنگ و یا حتی سایز محصول میباشد.

 

 

در پایین کادر اطلاعات محصول ، جعبه ای برای افزودن توضیحات کوتاه محصول وجود دارد که هنگامیکه  مشتریان شما در یک صفحه چندین محصول را مشاهده میکنند ، میتوانید از این شرح کوتاه برای معرفی محصول استفاده کنید.

 

و در آخر وارد کردن اطلاعات محصول در ستون سمت چپ ، از گزینه تصویر محصول ، تصاویر محصول خود را وراد کنید و یا آن را به صورت گالری محصول در اختیار مشتریان خود قرار دهید.

 

 

 

حرف آخر :

 

راه اندازی فروشگاه اینترنتی و یا راه اندازی یک سایت کسب و کار و شروع کردن فروش اینترنتی محصولات و خدمات ، شاید در نگاه اول بسیار دشوار باشد ، امروزه شیوه های خرید و فروش تغییرات زیادی کرده ، عوامل زیادی از جمله : ترافیک ، هزینه های حمل و نقل ، بی حوصلگی و یا حجم زیاد کاری از عواملی هستند که افراد دیگر مایل نیستند وقت خود را صرف خرید و فروش سنتی بکنند.

 

فروشگاه اینترنتی ، پدیده امروز ماست ، چه بخواهیم و چه نخواهیم باید شیوه های سنتی را کنار بگذاریم و پا به پا با تکنولوژی امروزه پیش برویم.

 

موفق باشید…

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
logo-samandehi