ارز دیجیتال چیست | رمز ارز چیست | رمزارز چیست

ارز دیجیتال چیست | رمز ارز چیست | رمزارز چیست

 

ارز دیجیتال چیست | رمز ارز چیست | رمزارز چیست 

 

 

ارزهای دیجیتال نوعی پول هستند که فقط به صورت الکترونیکی و یا دیجیتال در اختیار افراد قرار میگیرد. برخلاف پول های رایج که به صورت فیزیکی در دسترس قرار دارند. که دارای چندین نام هستند که عبارتند از : ارز الکترونیکی ، پول الکترونیکی و پول دیجیتال ، رمز ارز و یا ارز دیجیتال.

 

ارز دیجیتال چیست 

 

رمزارزها نوعی پول هستند که قابلیت دسترسی فقط از نوع دیجیتال دارند ، یعنی فقط از طریق تلفن های هوشمند همراه و یا کامپیوتر ها قابلیت دستری و دیده شدن دارن ، این رمز ارز ها که به صورت الکترونیکی هستند جزء ارزانترین روش ها برای معامله های ارز میباشند.تمامی ارز هایی که بر پایه رمز هستند ، ارز دیجیتال میباشند ولی دقت کنید که همه ارز های دیجیتال رمز نگاری نشده اند.

 

فهم ارز دیجیتال

 

پول دیجیتال به صورت نامحسوس هستند ، آن ها فقط از طریق موبایل ها رایانه ها و کیف های پول دیجیتال بدست می آیند و میتوان با آن ها معامله کرد. ولی نقطه مقابل آن ها پول های فیزیکی و یا ارز های فیزیکی همچون اسکناس و سکه ها ،قابل لمس هستند ، پس معاملات آن فقط از طریق دارندگانی که مالکیت فیزیکی آن ها را در اختیار دارند شکل میگیرد.

 

میتوان از ارز دیجیتال برای خدمات ، هزینه ها و یا خرید کالا استفاده کرد. از این رمزارز ها میتوان در جاهای دیگر مانند شبکه های اجتماعی ، سایت های بازی و یا … استفاده محدود تری کرد. رمزارز ها دارای تمامی خصوصیات پول های فیزیکی هستند. و از آن ها میتوان برای معاملات فوری استفاده کرد.

 

معامله ارزان پول نقد اینترنتی

 

این رمز های از نوع دیجیتال دارای مزایای زیادی هستند.مهمترین مزیت این پول های نقد اینترنتی ، معامله بین طرفین بدون هیچ واسطه ای میباشد. در این نوع معاملات ارز های دیجیتال معمولآ به صورت فوری و بسیار کم هزینه هستند. در نفقطه مقابل اگر شما هزینه های معاملات سنتی را در نظر بگیرید که شامل بانک ها و یا غیره میباشند. در مقایسه با نوع دیجیتال هزینه بیشتری دارد.در تجارت الکترونیک دیجیتال باعث شفافیت لازم در معامله میشود.

 

 

رمزارزهای امروزی

 

رمزارز یا Cryptocurrency نوعی پول الکترونیکی که به صورت غیر متمرکز هستند و مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین هستند. ممکن است شما نام هایی از این رمزارز های دیجیتال شنیده باشید همانند بیت کوین (Bitcoin) و اتریوم (Ethereum). اما امروزه تعداد رمز ارزهای پایه بیش از 5000 میباشند.

 

افراد زیادی همانند دارایی های دیگر مثل فلزات گران بها و یا سهام و یا سایر دارایی ها روی ارز دیجتال سرمایه گذاری میکنند.و این در حالی که ارز های رمز نگاری شده یک دارایی مدرن و مهیج به حساب میآیند. اما ممکن است خرید این رمزارز های دنیای دیجیتال امروز خطرناک باشد. زیرا برای درک کردن ساختار حرکت آن ها باید تحقیق فراوانی انجام شود تا از نحوه کارکرد آن ها مطلع شد.

 

نحوه فعالیت های ارز دیجیتال

 

ارز های رمز نگاری شده به صورت غیر متمرکز میباشند ، برخلاف دلار و یورو ، هیچ منبع و یا مرکزی وجود ندارد که ارزش این پول دیجیتال را مدیریت کنند. در این میان این کاربران اینترنتی هستند که بطور وسیعی از طریق اینترنت بین آن ها تقسیم میشود.

 

بیت کوین اولین ارز دیجیتال است که توسط ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 در مقاله ای به نام بیت کوین : سیستم نقدی الکترونیکی به طور اصولی به توصیف آن پرداخت. در توصیف ناکاموتو ، این تکنولوژی مبتنی بر پرداخت الکترونیک بر اساس رمز نگاری به جای اعتماد است.اثبات این رمز نگاری ها در برنامه ای به نام بلاکچین تایید و ثبت میشود.

 

بلاکچین چیست

 

بلاکچین (blockchain) همانند دفتر ثبت اسنادی میباشد که تمامی معاملات را به صورت کد ثبت و ضبط میکند.این قضیه بیشتر شبیه دسته چکی میباشد که به تعداد فراوانی کامپیوتر در جهان توزیع میشود.تمامی معاملات در بلوک ها ثبت میشوند و این بلوک ها همانند زنجیر به بلوک قبلی متصل میشوند.

 

بنیانگذار صرافی Quidax ، بوچی اوکورو اینجور توضیح میدهد که : دفتری را تصور کنید که هر روز هزینه های خود را در آن یادداشت میکنید ، و این یعنی هر صفحه مشابه یک بلوک است و دفتر هزینه های شما ،گروهی از صفحات یک بلاکچین میباشد. 

 

بلاکچین باعث میشود که هر کسی که از رمزارز استفاده میکند ، نسخه مخصوص خود را که برای ایجاد سابقه یک پارچه تبادلات است دارد. نرم افزار مربوطه هر معامله یا تبادلی که انجام میشود را همانگونه ثبت میکند ، و نسخه بلاکچین با اطلاعات جدید به روز میشود.

 

در مقاله ارز دیجیتال چیست ؟ متذکر میشویم که برای جلوگیری از تقلب، هر تراکنش با استفاده از دو روش اعتبار سنجی اصلی چک می‌شود.

اثبات های رمز ارز دیجیتال

 

اثبات کار :

 

به گفته سیمون مدیر وب سایت‌های ارتباط اجتماعی اثبات کار روشی ، برای تایید معاملات در بلاکچین است ، که الگوریتم یک مسئله ارائه میدهد و در مقابل کامپیوتر ها برای حل آن مسابقه میدهند.این کامپیوتر های شرگت کننده در حل این مسئله ریاضی اغلب به عنوان یک استخراج کننده شناخته میشنود. هنگامیکه این کامپیوتر ها مسئله ها را حل میکنند به تایید گروهی از تراکنش ها کمک می‌کنند. که این گروه به بلوک معروف هستند. اولین کامپیوتری که مسئله را حل کند مقدار کمی رمز ارز دریافت میکند.این گردهمایی مسابقه کامپیوتر ها برای حل پازل های بلاکچین به مقدار خیلی زیادی نیاز به برق و یا انرژی دارد. وخیلی مواقع آن ها با شکست روبرو میشوند.

 

اثبات سهام 

 

بعضی از رمزارز ها از تایید صحت استفاده میکنند. برای کاهش میزان توان لازم برای چک کردن تراکنش ها، برخی از cryptocurrencies از یک روش تایید ریسک استفاده می‌کنند. Okoro می‌گوید: “با اثبات شرط، تعداد تراکنش ها که هر فرد می‌تواند تایید کند، محدود به مقدار of است که مایل به خطر یا موقتا در یک جای امن مشترک برای شرکت در روند مشارکت هستند. هر فردی که به رمزنگاری خطر نیاز دارد می‌تواند تراکنش ها را تایید کند، اما شانس شما برای این کار با مقدار جلو شما افزایش خواهد یافت.

 

اجماع در رمزارز ها

هر دو اثبات ها برای تایید تراکنش ها به مکانیزم اجماع نیاز دارند. اجماع یعنی ، اجماع یعنی :  هر یک از کاربران  برای بررسی تراکنش ها استفاده می‌کند، هر تراکنش تایید شده باید چک و توسط اکثریت سهامداران تایید شود. به عنوان مثال یک خرابکار و یا هکر نمیتواند دفتر بلاکچین را تغییر دهد. مگر حداقل 51 درصد دفاتر را با نسخه تقلبی تطبیق دهد. مقدار منابع لازم برای انجام این کار، تقلب را نامحتمل می‌سازد.

 

ارز دیجیتال چگونه استخراج میشود

 

استخراج ارز دیجیتال یعنی : آزاد شدن واحد های جدید ارز های رمزنکاری شده میباشد که بطور کلی در قبال اعتبار سنجی معاملات انجام میشود ، اگر چه از نظر تئوری این استخراج رمز ارز برای یه فرد معمولی امکان پذیر نیست.

 

در مقاله ارز دیجیتال چیست  به این نکته اشاره میکنیم که در اثبات سیستم های کاری رمز ارزی چون بیت کوین بسیار دشوار است. همانطوری که شبکه ارز دیجیتال بیت کوین رشد میکند و بسیار پیچیده میشود ، در قبال آن افراد زیادی وجود دارند که تجهیزات و فناوری های خود را جدید تر میکنند.

 

در اثبات های رمز ارز ها مقدار بسیار زیادی انرژی نیاز هست ، تخمین میزنند که 0.21 درصد برق کل جهان برای تامین برق مزارع بیت کوین مصرف میشود. یعنی همان اندازه ای که کشور سوئیس در یک سال برق استفاده میکند.

 

نکته جالب اینست که استخراجگران این رمز ارز ، 60 تا 80 درصد درآمد خود را برای هزینه برق مصرفی میدهند.

 

نحوه استفاده از ارز دیجیتال

 

 

 

 

 

ادامه دارد……..

 

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
logo-samandehi